Seks, narkotyki i HIV / AIDS w Brazylii

Zainteresowanie badaniem epidemii AIDS w Brazylii miało duże znaczenie naukowe, społeczne i gospodarcze. Jest to kraj, który zajmuje drugie miejsce w rankingu Stanów Zjednoczonych pod względem liczby zgłoszonych przypadków AIDS (196 000 do września 2000 r.). Od roku 1996 roczna zapadalność wynosi 14 na 100 000 mieszkańców. Seks, narkotyki i HIV / AIDS w Brazylii opisują niektóre elementy epidemii w Brazylii, w szczególności przenoszenie wirusa HIV wśród osób zażywających narkotyki, kobiety, transwestytów (z wyników projektów badawczych przeprowadzonych w mieście Rio de Janeiro) oraz dzieci mieszkające na ulicach (dane na temat dzieci pochodzą z dostępnej literatury). To przedsięwzięcie jest ogromnym zadaniem. Brazylia jest ogromnym krajem o dużej różnorodności gospodarczej, społecznej, kulturowej i behawioralnej. Brazylijczycy często mówią, że istnieje kilka różnych Brazilów. Kraj obejmuje małe wioski w niektórych północno-wschodnich stanach, które nie mają dostępu do elektryczności, telefonów lub wody z kranu i kosmopolitycznych miast na południowym wschodzie. Ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie w częstości występowania zakażeń ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) i przypadków AIDS: 69,5 procent zgłoszonych przypadków pochodzi z południowo-wschodniego regionu Brazylii; wśród nich 71,0 procent pochodzi ze stanu S.o Paulo, a 21,7 procent z Rio de Janeiro. Obraz różni się jednak znacznie od skumulowanego współczynnika zapadalności na zakażenie HIV w latach 1991-1999: cztery miasta o najwyższych wskaźnikach pochodzą z południowej części kraju, a Rio de Janeiro i S.o Paulo odpowiednio 30 i 31. . Warto podkreślić, że ponad 20 procent zgłoszonych podtypów HIV w południowym regionie kraju należy do kladu C, podczas gdy w pozostałej części kraju, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, B jest dominującym podtypem. Prawdopodobnie odzwierciedla to niedawne wprowadzenie do Brazylii podtypów HIV różniących się od podtypów w początkowych przypadkach, które zostały zidentyfikowane jako kontakty seksualne z zakażonymi osobami w Stanach Zjednoczonych.
W Brazylii jest około 100 000 osób zakażonych HIV lub AIDS, którzy otrzymują bezpłatnie leki antyretrowirusowe. Ta polityka jest możliwa dzięki produkcji takich leków w Brazylii; dziś kraj produkuje 8 z 12 leków przeciwretrowirusowych, które są obecnie używane. Produkcja tych leków obniżyła roczny koszt leczenia pacjenta z AIDS o 47 procent (z 7858 USD w 1997 r. Do 4 137 USD obecnie); dla porównania, cena importowanych leków spadła tylko o 9,6 procent, a Brazylia wydaje rocznie około 170 milionów dolarów na cztery importowane leki. Wśród nich są dwa chronione patentem leki przeciwretrowirusowe, które stanowią 36 procent całkowitej kwoty wydanej na leczenie AIDS. Wraz z pojawieniem się nowych leków chronionych patentem, które są bardziej skuteczne, ale są również droższe, Ministerstwo Zdrowia Brazylii przewiduje, że krajowy program leczenia może zostać zagrożony. W opinii ministerstwa najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby przemysł farmaceutyczny negocjował sprzedaż leków antyretrowirusowych, biorąc pod uwagę siłę nabywczą rynku. Warto zauważyć, że brazylijskie prawo własności przemysłowej obejmuje przepis dotyczący obowiązkowego licencjonowania patentu, jeżeli właściciel patentu wykonuje uprawnienia lub wykorzystuje siłę ekonomiczną przyznaną przez patent w nadużyciu.
Pomimo braku zewnętrznej wiarygodności danych dla kraju jako całości, książka ta stanowi ważny wkład w zrozumienie epidemii AIDS na obszarach miejskich południowo-wschodniej Brazylii
[podobne: opaska esmarcha, złamanie wyrostka poprzecznego, nerka podkowiasta leczenie ]
[hasła pokrewne: wątroba muszkatołowa, olx trzebiatów, torbiel galaretowata ]