Robert Graves: złote lata irlandzkiej medycyny

Biografia Roberta Graves a jest spóźniona. Był z pewnością wiodącym lekarzem swoich czasów i członkiem tej niezwykłej grupy, która stanowiła złoty wiek irlandzkiej medycyny. Wśród innych były Stokes, Cheyne, Colles, Adams i Corrigan, wszystkie eponimy znane każdemu studentowi medycyny. Dublin był centrum medycznym świata w pierwszej połowie XIX wieku, a Szpital Meath, w którym Graves wykonywał większość swojej pracy, był wiodącą instytucją medyczną. Graves opisał schorzenie, które nosi jego imię niemal na bok, i wydaje się, że nie miał nic więcej poza przelotnym zainteresowaniem wole wytrzeszczu. Jego opis poprzedziły te z Flajani we Włoszech i Parry w Bath, a jego sława powinna spoczywać na twardszym gruncie. Opisał obrzęk naczynioruchowy przed fenomenem Quinckego i Raynauda przed Raynaudem. Prawidłowo przypisał gorączce tyfusowej wysoką śmiertelność głodu ziemniaków, która okresowo spustoszyła Irlandię i doprowadziła do wielkiego głodu w latach 1845-1850. Wskazał na rolę zatłoczonych i złych warunków sanitarnych oraz niedożywienia. Na długo przed Śniegiem i przed ostrą opozycją argumentował, że natura cholery jest zaraźliwa. Prawdopodobnie jego najważniejszym wkładem było promowanie klinicznego systemu nauczania zamiast nauczania dydaktycznego w edukacji studentów medycyny. Podręcznik oparty na jego wykładach, System Medycyny Klinicznej (pierwsze wydanie, 1843), był standardowym dziełem tego rodzaju od wielu lat na Wyspach Brytyjskich iw Europie kontynentalnej i został opublikowany i szeroko stosowany w Stanach Zjednoczonych. Większość jego opisowej treści można dziś odczytać z zyskiem.
Ta biografia została zainicjowana przez Jamesa Howarda Meansa, który rozpoczął ją pod koniec lat pięćdziesiątych i udał się do Irlandii w poszukiwaniu materiałów. Choroba interweniowała, zanim mógł zrobić więcej, niż opublikować krótki i przejrzysty esej zatytułowany Sentymentalna podróż . Przekazał to zadanie swojemu uczniowi i przyjacielowi Selwyn Taylor, który spędził następne ćwierć wieku w czasie skradzionym z obowiązków chirurga i dziekana w Hammersmith Hospital w Londynie, przeszukując irlandzką wieś potomków Gravesa, ich wspomnienia i pamiątki, którego znalazł rozczarowująco niewiele. Pozostałe litery zostały zniszczone.
Pomimo ograniczonej ilości informacji na temat życia osobistego Gravesa, ten krótki, satysfakcjonujący opis jednego z gigantów medycyny jest znaczącym wkładem w historię medycyny.
John B. Stanbury, MD
43 Circuit Rd., Chestnut Hill, MA 02167

[patrz też: urometr, zgorzel wilgotna, marska nerka ]