Kreatywność i choroby: W jaki sposób choroba wpływa na literaturę, sztukę i muzykę

Ta mała książka jest wspaniałym dodatkiem do biblioteki każdego cywilizowanego lekarza. Autor jest wybitnym szwedzkim chirurgiem i uznanym autorytetem w chirurgii wątroby i woreczka żółciowego. Przedstawia nam bardzo satysfakcjonującą syntezę wrażliwości artystycznej, niezwykłej erudycji i głębokiego zrozumienia ludzkiej duszy, a wszystko to z odświeżającym poczuciem humoru. Po krótkim wstępie autor przedstawia swoją interpretację związku choroby z kreatywnością, dając imponujące przykłady z życia takich artystów jak Pierre de Ronsard, Robert Schumann, Henri Matisse, Gustave Flaubert i Michel de Montaigne, by wymienić tylko mało. Omówiono niektóre z istotnych cech osobowości twórczych, z interesującymi przykładami, które ponownie dowodzą stwierdzenia, że proporcje jednostek o pogranicznej konstytucji mentalnej są wysokie wśród wielkich twórców . Depresyjny aspekt twórczych umysłów wyraża się w pracach Michała Anioła, Virginii Woolf, Sylwii Plath, Sörena Kierkegaarda, Katherine Mansfield i wielu innych. Potrzeba artystycznej stymulacji jest wspomniana w następnym rozdziale, z fascynującymi przykładami z życia De Quincey, Piranesiego, Jean Cocteau i Aldousa Huxleya.
Najbardziej fascynującą częścią tej eleganckiej książki jest sekcja, w której autor wyjaśnia dorobek artystyczny malarzy, takich jak Piet Mondrian i Francisco Goya. Jego przykłady dokumentujące wpływ chorób psychicznych u artystów mogą być dobrze znane wielu ludziom, ale będą objawieniem dla innych. Należą do nich krótkie winiety z życia Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Ernsta Josephsona, Charlesa Méryona i Roberta Schumanna. Istnieją ciekawe spekulacje na temat tego, w jaki sposób wrodzone wady rozwojowe wpłynęły na zdolność ekspresji artystów takich jak Lord Byron, z jego klątwą życia (stopa klubowa), lub Michała Anioła ze zniekształconym, złamanym nosem. Opisano zespół Ehlersa-Danlosa Paganiniego oraz tragiczne życie Toulouse-Lautreca. Wpływ starości i osłabienia na wielu artystów jest wyjaśniony rozkosznie, a autor stwierdza, że wyjątki są odświeżająco zachęcające, takie jak produktywność Miltona, Tycjana i Verdiego w ósmych dekadach ich życia. Podkreślone są wydłużone postacie El Greco, zaćmy Moneta i ich wpływ na kolory jego późnych obrazów, poważne zaburzenia widzenia Jamesa Joyce a oraz zaburzenia słuchu Goi, Swift i Beethovena. Jak wyostrzony ból został wyrażony w pracy rzeźbiarza grupy Laocoön w Grecji w 50 rpne lub w Guernice Picassa jest elegancko wyjaśniony. Tragiczne życie, które doprowadziło Paula Klee do stworzenia jego niepokojąco ekspresyjnych obrazów po tym, jak jego twardzina postępowała poważnie, jest mocno udokumentowane. Autor pokazuje wielki wgląd, gdy opowiada nam o trendach osobowości Keatsa, Czechowa, DH Lawrence a i Katherine Mansfield, wszystkich dotkniętych gruźlicą. Niezwykle interesujący związek między hemofilią a chorobą Arosenius i jego reprezentacją w niektórych z jego obrazów zyskał imponujące traktowanie.
Książka zawiera 75 ilustracji, wiele w kolorze, które są bardzo dobrze dobrane i zintegrowane z tekstem Nic dziwnego, że jest to piąta edycja. Chociaż autor uważa to za na razie … ostateczny , nie byłbym zaskoczony, gdyby dr Sandblom wyszedł z dodatkowymi historiami w niedalekiej przyszłości.
George B. Udvarhelyi, MD
Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore, MD 21205

[hasła pokrewne: szron mocznicowy, torbiel galaretowata, kortykotropina ]