Kontrolowana próba przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) i ćwiczenia na przewlekły ból w dole pleców ad 10

Wyniki naszych badań sugerują łagodną poprawę połączonego zgięcia kręgosłupa i bioder (odległość między palcami) i umiarkowaną poprawę subiektywnych zgłoszeń bólu. Niewiele było jednak dowodów na zmianę zachowania lub codziennego funkcjonowania. W przeciwieństwie do TENS, który uważa się, że ma natychmiastowy efekt, który z czasem słabnie, ćwiczenia wymagają trwałej wydajności dla uzyskania korzystnych efektów. Jeden miesiąc interwencji może być niewystarczający, aby zaobserwować pełny efekt, 44 ale nasz program był bardziej intensywny niż ten przewidziany w większości gabinetów lekarskich. Program YMCA obejmuje sześć tygodni ćwiczeń.18 W naszym badaniu większość pacjentów nie ćwiczyła już dwa miesiące po okresie interwencji, zmniejszając widoczne korzyści terapii. Dlatego potrzebne są metody poprawy długoterminowej zgodności ze schematami ćwiczeń. Ponadto potrzebne są badania porównujące nasze ćwiczenia z innymi efektywnymi ćwiczeniami, 44 w celu ustalenia najbardziej skutecznego schematu. Nie mieliśmy żadnego odpowiednika placebo do ćwiczeń, więc nasze wyniki mogą wynikać z nieswoistego wpływu instrukcji i uwagi. Staraliśmy się zminimalizować takie efekty, zapewniając, że wizyty były równie częste i długie oraz zapewniając wiarygodną terapię dla każdego przedmiotu. Niemniej jednak badani losowo przypisani do żadnego ćwiczenia mogli sądzić, że mają mniej intensywną terapię, co wpływa na ich wyniki.
Nasze dane potwierdzają tendencję sprzyjającą aktywnej terapii pasywnej zarówno w ostrym jak i przewlekłym bólu pleców. [21] Sugerują, że TENS może nie być lepsza niż placebo dla tych pacjentów z bólem pleców, i wskazują, że TENS i ćwiczenia fizyczne nie są lepsze od wysiłku samego. Wydaje się, że skromne subiektywne korzyści wynikają z reżimu ćwiczeń rozciągających, ale niewiele ma krótkoterminowych skutków na faktyczne zachowanie. Dłuższy okres terapii ruchowej może przynieść więcej istotnych korzyści, ale będzie wymagał ciągłych wysiłków w celu utrzymania zgodności.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierany przez dotację (9920) od Fundacji Roberta Wooda Johnsona, przez Grant Wielozadaniowego Centrum Stawów (1 P060-AM 35605) z National Institutes of Health oraz przez Northwest Health Services Research and Development Program, Seattle Veterans Affairs Medical Center, Seattle. Jednostki TENS i pozorowane jednostki TENS zostały wypożyczone przez EMPI Corp., St. Paul.
Przedstawione w części na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Ogólnej Medycyny Wewnętrznej, Arlington, Wirginia, 27 kwietnia 1989 r.
Opinie, wnioski i propozycje są opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Fundacji Roberta Wooda Johnsona lub Departamentu Spraw Weteranów.
Jesteśmy wdzięczni Joan Hoffman, RN, MSN, David Coates, RPT i Jane Hamlin, RPT, którzy zapewnili cenne szkolenia i porady dla personelu naukowego; Nancy Sugarek, RN, MSN, Helen Provot, LVN, Margaret Moya i Richann Roche za pomoc techniczną; Kathy Minotto i J. Karen Mallick za pomoc w przygotowaniu manuskryptu; oraz do Thomasa Koepsella, doktora i doktora Donalda Patricka, za cenne sugestie dotyczące wcześniejszej wersji rękopisu.
Author Affiliations
Z Seattle Veterans Affairs Medical Center (RAD) i Departamentów Medycyny (RAD), Health Services (RAD) i Biostatistics (DCM), University of Washington, zarówno w Seattle; oraz Departamenty Medycyny Fizycznej i Rehabilitacji (NOWOŚĆ), Psychiatria (LSS) i Anestezjologia (SR), Centrum Zdrowia Uniwersytetu w Teksasie w San Antonio Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Deyo z Health Services Research and Development (152), Seattle Veterans Affairs Medical Center, 1660 S. Columbian Way, Seattle, WA 98108.

[więcej w: duszność krtaniowa, kikut krukenberga, nerka podkowiasta ]